Wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej jest nieoceniony. A wszystko to za sprawą Funduszy norweskich i funduszy EOG.

W ramach nich Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz do wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Sama Norwegia przekazała już 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014.

Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Na lata 2014 2021 wynoszą one 1,25 miliarda euro.

W latach tych,  największy nacisk kładziono na:

  1. innowacje, badania naukowe, edukacje, konkurencyjność i godną pracę;
  2. integrację społeczną, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
  3. środowisko, energię, zmiany klimatu i gospodarkę niskoemisyjna;
  4. kulturę, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
  5. sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.

Więcej informacji o Funduszach można znaleźć na stronach: www.norwaygrants.pl, www.norwaygrants.org

Projekt  „Opracowanie nowego materiału ochronnego do celów profilaktycznych i regenerujących o optymalnych właściwościach przylegania do powierzchni ciała dzieci otyłych” korzysta z dofinansowania o wartości 547 000,00 PLN otrzymanego od Norwegii.
Celem projektu jest opracowanie i stworzenie materiału ochronnego, dzięki zastosowaniu którego poprawimy komfort życia dzieci zmagających się z problemem otyłości, ale również wszystkich innych osób zmagających się w życiu codziennym z problemami uciążliwych otarć i uszkodzeń skóry, powodujących ból i dyskomfort m.in. w poruszaniu i wykonywaniu podstawowych codziennych czynności.

Źródło finansowania w/w projektu, to Oś priorytetowa 19 Norweskiego Mechanizmu Finansowyego 2014 -2021, działanie 19.1 Nowe Produkty i Inwestycje poddziałanie 19.1.4. Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet – Small Grants Schemes for female enterprises, numer projektu: NORW.19.01.04-24-0003/20, czas realizacji: 01.09.2021-30.06.2023.

Rozpoczęcie prac badawczych zapoczątkowane było w listopadzie 2021r. poprzez finalizację pierwszego przetargu i nawiązanie współpracy z firmą ISKIERKA Produkcja Artykułów Spońowych Sp. z o.o. z siedzibą w Kętach w celu zaprojektowania geometrii i doboru materiału dla dwóch różnych prototypów materiałów ochronnych przeciwdziałającym otarciom skóry u dzieci otyłych, pełniących rolę wyrobu kosmetycznego.

We współpracy z Przedstawicielami Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Uniwersytetem w Oslo w Norwegii, rozpoczęte zostały prace nad opracowaniem prototypu materiału. Pod uwagę były brane zarówno surowce do stworzenia nośnika o odpowiednich, założonych właściwościach, jak i  mix substancji pielęgnujących. W okresie tym miało miejsce wiele spotkań i rozmów z różnymi doświadczonymi chemikami, doktorami, profesorami różnych specjalizacji naukowych oraz przedstawicielami firm z branż kosmetyczno – medycznych. W wyniku całokształtu podjętych działań, sporządzono listę surowców, z których powstanie produkt.

Wszystkie wyłonione substancje i ich połączenia muszą być odpowiednio przebadane. W celu realizacji tego typu prac, firma AXYZ ogłosiła przetarg, w którego toku wybrała do współpracy prestiżową polską jednostkę naukową – Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prace uczelni podzielono na 3 duże panele badawcze, które odbywały się na najnowocześniejszej, specjalistycznej aparaturze Uniwersytetu oraz laboratoriów z nim współpracujących. Każdy z tych etapów dawał nowe wnioski, pokazywał  szereg ograniczeń, ale i wskazywał na kolejne możliwości.

W finale, po zestawieniu wszystkich, wielomiesięcznych prac badawczych, ponownie zweryfikowane zostało zestawienie wszystkich możliwych do wykorzystania surowców. Niestety badania pokazały, że kilka z wybranych wcześniej surowców nie spełnia wszystkich kryteriów determinujących możliwość wykorzystania ich do opracowywanego materiału ochronnego. Dalsze prace pozwoliły nam jednak na wyłonienie najbardziej optymalnych składników.

No i mamy to!!!! Stworzony prototyp materiału udowodnił, że poświęcone 2 lata badań nie były zmarnowane. Wyprodukowany materiał okazał się być wyjątkowo delikatnym oraz spełniał wszystkie nasze wygórowane założenia – jest produktem naturalnym, kompatybilnym ze skórą, nieuczulającym, spełniającym wszystkie funkcje materiału zabezpieczającego przed otarciami skóry, w szczególności u ruchliwych dzieci. Jesteśmy dumni z naszych prac.

Na każdym etapie prowadzonych prac, zarówno ja, jako właściciel firmy, jak i nieoceniony kierownik projektu dr n. med. inż. Andrzej Hudecki mieliśmy wsparcie merytoryczno – naukowe naszego norweskiego partnera – Uniwersytetu w Oslo. Dziękujemy