Otarcia górnej części nóg
Otarcia w górnej części ud i pachwinach dzieci i dorosłych to zmora nie tylko sportowców, ale każdego, kto ma dobrze umięśnione nogi, parę kilo nadwagi, lub po prostu taką budowę ciała, w której pomimo szczupłej sylwetki i sportowego stylu życia, uda stykają się (patrz poniżej).
Przy wyższych temperaturach skóra się poci, wilgotne uda ocierają się o siebie i szybko pojawiają się na niej czerwone, palące podrażnienia. Jak temu przeciwdziałać? Co stosować na otarcia ud?
Nie ma nic przyjemnego w kontakcie spoconej skóry ze spoconą skórą. Utrudnia to chodzenie i sprawia, że w szczególności upały stają się irytujące.
Do otarć dochodzi zwykle wtedy, kiedy uda nie są zabezpieczone np. przez spodnie, a osoba nosi spódniczkę, krótkie szorty, skąpe kąpielówki czy cokolwiek innego, co pozwala udom na kontakt ze sobą. Ból podrażnionej skóry, który pojawia się po długim spacerze, biegu w upale albo treningu na siłowni powoduje niechęć do uprawiania sportu. Otarcia mogą się jednak przytrafić także wtedy, gdy zakładane są obcisłe dżinsy, w których uda ocierają się o gruby, szorstki materiał.
Jak się przed tym zabezpieczyć?
Najlepszym sposobem na unikanie wilgoci, która sprzyja powstawaniu podrażnień podczas ocierania się skóry jest używanie talku. Wchłania on pot i tłuszcz, nie wysuszając skóry, neutralizuje też zapach i działa jak środek nawilżający..
Kolejnym krokiem jest używanie oddychającej, najlepiej bawełnianej bielizny, która wchłania pot. Wszelkie syntetyki zmuszają ciało do gotowania się w nich przez cały dzień, a to prosta droga do otarć. By ich uniknąć, należy stosować termoaktywne bokserki/ spodenki odprowadzające wilgoć lub pot. To oznacza, że ich materiał wyciąga pot ze skóry i ułatwia jego przenikanie na drugą stronę przez co ciało wysycha szybciej.
Otarciom można zapobiegać także podczas snu, wspierając zdrową, mocną skórę (oraz stymulując proces leczenia wszystkich otarć, które już powstały) dzięki silnie nawilżającym kremom czy maściom. Komórki skóry regenerują się w ciągu nocy, dzięki czemu skóra zdrowieje szybciej niż w ciągu dnia. Dobrze się sprawdzają kremy zawierające tlenek cynku i witaminy, które stworzą barierę ochronną na powierzchni skóry.
Prace badawcze firmy AXYZ prowadzą do jeszcze jednego rozwiązania – do mechanicznego zabezpieczania miejsc, które są narażone na otarcia. O efektach prac będziemy na bieżąco informować.