Otyłość u dzieci
Otyłość u dzieci jest dziś coraz częstszym problemem na całym świecie. Niestety niesie ona za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, w szczególności w dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać nadmiarowym kilogramom u najmłodszych.
Przyczynami zdecydowanej większości przypadków otyłości u dzieci są nieprawidłowy styl życia oraz zła dieta na skutek dodatniego bilansu energetycznego, czyli nadmiaru energii dostarczanej z pożywieniem w stosunku do zapotrzebowania organizmu.
W patogenezie otyłości dużą rolę odgrywają także czynniki genetyczne, które mogą powodować większą predyspozycję do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej
Według szacowań ostatnich lat, tylko 5% przypadków otyłości u dzieci jest wywołana zaburzeniami hormonalnymi, zespołami genetycznymi lub na skutek stosowania leków. W pozostałych 95% przypadków, nadmiar masy ciała jest spowodowany czynnikami środowiskowymi, czyli nieprawidłową dietą obfitą w tłuszcze i cukier oraz brakiem aktywności fizycznej lub jej niewystarczającą ilością.
Do określania nadwagi i otyłości u dzieci powszechnie używa się wskaźnika BMI (ang. body mass index). Nadwagę stwierdza się, gdy wartość BMI u dziecka znajduje się pomiędzy 90 a 97 centylem, natomiast otyłość, gdy BMI jest powyżej 97 centyla.
Jak leczyć otyłość u dzieci?
Leczenie dietetyczne nadmiaru masy ciała u dzieci jest podstawą terapii. Konieczne jest ograniczenie liczby spożywanych kalorii i zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów, cukrów prostych oraz tłuszczu. Należy zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów (fast food), a w zamian za to zwiększyć ilość spożywanych najlepiej świeżych warzyw. Ważne jest, by kolorowe napoje zastąpić wodą oraz by dziecko zjadało prawidłowe śniadanie i ograniczało podjadanie.
W leczeniu otyłości u dziecka ważną rolę odgrywa odpowiednia, regularna aktywność fizyczna, która zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych m.in. obniżając ciśnienie tętnicze, poprawiając insulinowrażliwość oraz obniżając triglicerydy i cholesterol LDL we krwi. Konieczne jest ograniczanie ilości czasu spędzanego biernie np. przed komputerem i zastąpienie go sportem, który przyspiesza przemianę materii oraz polepsza wydolność fizyczną, podnosząc u dziecka poczucie własnej wartości.
Tylko jak się ruszać, kiedy u osób otyłych skóra często się ociera się o siebie w skutek czego powstają bardzo bolesne otarcia? Kiedy do tego dochodzą upały, otarcia zamieniają się w krwawiące rany. Jak temu zapobiec?
Misją firmy jest przeprowadzenie badań w celu opracowania najbardziej komfortowych zabezpieczeń fałd skórnych w szczególności otyłych dzieci, by mogły korzystać z życia, bez bólu i obciążeń psychicznych.
W ramach programu badawczego: ”Opracowanie nowego materiału ochronnego do celów profilaktycznych i regenerujących o optymalnych właściwościach przylegania do powierzchni ciała dzieci otyłych”, przy wsparciu Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 działanie „Nowe Produkty i Inwestycje” chcemy sprawić, by wszystkie pociechy – i te duże, i te maleńkie, mogły się bawić bez bolesnych dolegliwości skórnych, by po prostu cieszyć życiem!