Zakończenie prac badawczych
UDAŁO SIĘ!!!
Mamy niesamowity produkt, którym możemy się poszczycić na całym świecie! Tym produktem jest materiał o charakterze plastra, którego zadaniem jest ochrona skóry przed otarciami skóry o skórę u osób otyłych oraz wykonujących powtarzalne ruchy ciała, które przez to naruszają perforację naskórka w różnych partiach ciała.
Najważniejszą cechą wyżej wymienionego plastra jest dostosowywanie się materiału, z którego jest wykonany do powierzchni skóry. Osiągane jest to dzięki wysokiej elastyczności oraz wykazanych w badaniach klinicznych działaniach niedrażniących i nieuczulających m.in. dzięki zastosowaniu substancji pochodzenia naturalnego oraz materiałów o wysokiej kompatybilności z powierzchnią skóry człowieka. W projektowaniu materiału uwzględniono również aspekt środowiskowy tzn. materiał jest biodegradowalny a więc po spełnieniu swej funkcji nie będzie szkodliwy dla środowiska. Innowacyjny materiał profilaktyczno-regenerujący może zrewolucjonizować codzienne życie dzieci i młodzieży zmagających się z nadmiernymi kilogramami. Produkt zniweluje ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w szerszej perspektywie stworzy szansę powrotu do pełnej aktywności fizycznej jego użytkowników. Bardzo ważną zaletą materiału jest jego działanie profilaktyczne rozumiane jako oddalanie ryzyka powstania otarć.
Pomysłodawczynią projektu jest mgr inż. Urszula Markowicz – Jureczko, która na co dzień miała do czynienia z liczną grupą dzieci i młodzieży zmagających się z problemami otarć obserwując jak wielki jest to dla nich problem nie tylko fizyczny, ale i społeczny. Prace badawczo naukowe prowadził kierownik projektu, naukowiec dr inż. Andrzej Hudecki, który był „mózgiem” wszystkich prac laboratoryjnych i pomysłów w aspekcie właściwości plastra.
We wspomnianych pracach, Andrzej wykorzystywał również doświadczenie innych firm i instytucji, m.in. Sieci Badawczej Metali Nieżelaznych Łukasiewicz, Uniwersytetu Rzeszowskiego, który pod okiem dr hab. Macieja Wnuka, prof. UR wykonywał większość specjalistycznych badań materiałowych oraz Universitetetu Oslo z Norwegii, który za pośrednictwem dr hab. n. med. inż. Artura Cieslar-Pobuda przeprowadzał aktywny mentoring w zakresie podejmowanych prac badawczych.
Wszystkie te prace były możliwe dzięki finansowaniu z funduszu Norway Grants: Norweskiemu Mechanizmowi Finansowemu na Nowe Produkty i Inwestycje pt. „Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet” oraz dzięki wsparciu i zaufaniu Inwestora.
Wszystkim Osobom, które były zaangażowane w finalizację projektu (również tym, które nie zostały tu wyszczególnione), składam najserdeczniejsze podziękowania licząc na dalszą owocną współpracę!